Kauçuk Sızdırmazlık Elemanlarının Depolanması

Sızdırmazlık elemanlarının depolanması ile ilgili öneriler depolama boyunca, kauçuk parçalar ve plastik mamullerin mekanik ve fiziksel özelliklerinde değişime neden olabilir. Bu değişim birçok faktörün kombinasyonu sonucu oluşabilir:

 

* Oksijen
* Ozon
* Direkt güneş ışığı
* Yüksek ısı
* Ultraviyole ışınlar
* Nem
* Kir ve kimyasal etkiler

İyi koşullarda depolanan kauçuk ve plastik ürünler uzun sürelerde dahi özelliklerinde hiçbir şey kaybetmezler.

ORTAM,NEM VE SICAKLIK
Depolama koşullarındaki ideal sıcaklık 5°C ile 25°C ve nem oranı %60 civarında olmalıdır. Daha düşük sıcaklıklar teknik özellikler bakımından değişiklik yaratmazlar. Buna rağmen montajdan önce keçe sıcaklığının 20-25°C civarında olmasını tavsiye ediyoruz. Buna ek olarak, direkt ısı kaynaklarında etkilenmemesi de önerilir.

KİR
Kir, ürünün mekanik özelliklerini değiştirebilir. Bu yüzden montaj öncesi ve depolama sırasında mutlaka kirden arındırılması gereklidir.
IŞIK VE ULTRAVİYOLE IŞINLAR
Önerilen depolama koşulları, uzun süreli floresan lambalar, ultraviyole ışınları, güçlü ışık kaynakları ve direkt güneş ışığından korunmuş odalardır. Kırmızı ya da oranj renkli ışıkla aydınlatma sağlanmış olması önerilir.
OKSİJEN VE OZON
Oksijen ya da ozon, oksitleyici unsurlardır. Keçeler için uygun olan polietilen malzemelerle paketlenerek saklanmalıdır. Ozon, özellikle bir tahrip edicidir. Depoda bu yüzden voltajlı elektrik cihazları, elektrik motorları ve bunlara benzer elemanlar bulunmamalıdır.

DEFORMASYON
Özellikle depolama sırasında deformasyondan kaçınılmalıdır. Depolama esnasında kauçuk parçaları ve plastik keçeleri zorlama sıkıştırmalardan kaçınmak gereklidir. Zorlamalar, mekanik özellikleri ve tabiattaki ajanlara karşı dayanımı hızla değiştirir.

GRESLER VE AKIŞKANLARLA TEMAS
Depolama süresince, solventler, yağlar ve diğer akışkanlar temasta bulunmamalıdır.


METALLERLE TEMAS
Bazı metallerin (manganez ve bakır gibi) kauçuk tiplerinin bazıları üstünde tahrip edici etkileri bulunabilir. Bu yüzden sızdırmazlık elemanlarının metallerle ya da bunların alaşımları ile direkt temas halinde olmaması önerilir.

Kurucumuz Erol KARAKÜLAH 1986 yılında Ostim’de iş makinaları kauçuk yedek parçaları imalatı yapan bir firma çalışanı olarak sektörümüze adım atmıştır. 1990 yılında sektörümüzün ileri gelen başka bir kauçuk firmasın'da 6 yıllık ticaret deneyimi sonrası toplam 10 yıllık tecrübe ve bilgi birikimi ile 1996 yılında ADA KAUÇUK olarak firmamızı ostim’de kurmuştur.

İletişim Bilgileri

  • E-posta info@adakaucuk.com.tr
  • Telefon 0312 385 61 11
  • Adres 100. Yıl Bulvarı Kosova İş Merkezi No:137 / L Ostim / ANKARA
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…